TELEFON
+90 232 908 00 22
E-MAIL
info@cemterzi.com.tr

Sıcak kemoterapi alternatif tedavi yöntemi değildir.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Terzi, sıcak kemoterapinin (HİPEK) bazı kanser türlerinin ileri evresinde, ameliyat sırasında genel cerrahlar tarafından uygulandığını belirterek, “Sıcak kemoterapi kanser tedavisinde başlı başına bir tedavi değil, bir alternatif tedavi yöntemi de değildir” dedi.

 

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cem Terzi, Kent Onkoloji Merkezinde Op. Dr. Mustafa Göztok ile birlikte uyguladıkları Hipertermik İntraperitoneal Kemoterapi (HİPEK), halk arasında ise “sıcak kemoterapi” denilen tedavi konusunda hastaların aydınlatıcı bilgilere ihtiyacı olduğunu söyledi.

 

Sıcak kemoterapinin, adında “kemoterapi” yer aldığı için her kanser hastasına uygulanabilecek bir tedavi yöntemi olarak algılandığını belirten Prof. Dr. Terzi:

 

“Öncelikle bilinmesi gereken kanser tedavisi bir hekimin tek başına alacağı kararla yapılan bir tedavi değildir, olmamalıdır. Multidisipliner bir yaklaşım ister. O da çeşitli branşlardan uzmanların bir araya gelerek hasta için en doğru tedavi (kemoterapi, radyoterapi ya da cerrahi) yöntemini belirlemeleriyle olur. Hastanın yaşından cinsiyetine, kilosuna, boyuna, fiziki durumundan varsa diğer hastalıklarına kadar çok çeşitli faktör değerlendirilerek kişiye özel tedavi programı planlanır.

 

Sıcak kemoterapi (HİPEK), bu yöntemler arasındaki cerrahi tedavi içinde yer alan bir uygulamadır. Sıcak kemoterapi kanser tedavisinde başlı başına bir tedavi değil, bir alternatif tedavi yöntemi de değildir” dedi.

 

Sıcak kemoterapinin etkili olabilmesi için ameliyatta tüm kanserli dokunun, organların tamamen çıkarılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Terzi:

 

“Sıcak kemoterapi, bunun akabinde tamamlayıcı olarak uygulanır. Gözle görülen büyüklükteki kansere etkili değildir. Onların ameliyatta çıkarılması gerekir. Gözle görülmeyecek kadar küçük 2 mm çapındaki kanserlere HİPEK etki eder. Ayrıca her kanser hastasına uygulanmaz.

İleri evre rektum, kolon, apendiks, yumurtalık kanserleri ve periton hücrelerinden kaynaklanan periton kanseri ya da mezotelyoma (bir tür karın zarı kanseri) gibi vakalara uygulanır” diye konuştu.

 

“Onkologlar değil genel cerrahlar uygular”

Sıcak kemoterapi uygulamasının bir ekip işi olduğunu, Kent Onkoloji Merkezi gibi sayılı merkezlerde uygulanabildiğini kaydeden Prof. Dr. Cem Terzi, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bilinenin aksine de sıcak kemoterapi uygulaması bu kanser vakalarının ameliyatı sırasında genel cerrahlar tarafından yapılır. Yani bu tedaviyi onkolog uygulamaz. Onkolog, cerrah ile birlikte hangi ilacın kullanılacağına karar verir, uygulamayı cerrah yapar.

 

Ameliyat ile kanserin yerleştiği bağırsak ve yayılım yaptığı karın zarı bölgelerinin çıkarılmasının ardından yaklaşık 43 derece sıcaklıktaki sıvı karın boşluğuna kemoterapik ilaçla birlikte verilir. Özel bir pompa aracılığı ile 60-90 dakika karına sıcak kemoterapi uygulanır. İşte buna HİPEK ya da sıcak kemoterapi diyoruz.

 

HİPEK tedavisi; ameliyatı karın boşluğunda ısıtılmış¸ kemoterapi ile birleştirerek tüm kanser hücrelerini karın boşluğundan radikal biçimde uzaklaştırmaya çalışır. Bu tedavinin amacı uzun sureli sağ kalımı sağlamak, hatta hastayı tam tedavi etmektir. Etkin bir cerrahi sonrası HİPEK, bazı hastalar için kür sağlayan yani hastalığı tamamen yok eden bu yüzden de hayat kurtaran bir tedavi olabilir.”

 

 

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - Habertürk Gazetesi

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - 9 Eylül Gazetesi

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - Sonsöz Gazetesi

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - Ege Telgraf Gazetesi

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - Taraf 24

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - 2 Eylül Gazetesi

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - Hakimiyet

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - İlk Haber

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - Şanlıurfa Gazetesi

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - İZ Gazete

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - Denge Gazetesi

"Sıcak kemoterapi alternatif yöntem değildir." - İlkses Gazetesi

Prof. Dr. M. Cem Terzi'ye soru sormak için: 

Her hakkı Prof.Dr. M.Cem TERZİ'e aittir. Copyright © 2021