HİPEK yani hipertermik intraperitoneal kemoterapi cerrahi operasyon sırasında doğrudan karına uygulanan bir sıcak kemoterapi tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde, hastaya daha yüksek dozlarda kemoterapi uygulanabilir. Solüsyon ısıtıldığı için kanser hücrelerinde ilacın emilim oranı yükselmektedir. Cerrahi operasyonun ardından karın içerisinde kalan mikroskobik boyutta kanser hücrelerinin yok olmasını sağlar. Hem yüksek ısı hem de kemoterapi ilacı HİPEK sırasında kanser hücrelerini öldürür. ⠀

Hipek Tedavisi:

Hipertermik İntraperitoneal Kemoterapi (HİPEK – HIPEC)

Hastada peritoneal karsinomatozis saptandığı zaman önce hastalık vücutta başka yerleri etkilemiş mi bunu değerlendirmek gerekir. Eğer vücutta başka bir uzak organda yayılım yoksa önce ameliyat ile kalın bağırsak kanserinin olduğu bölge ile birlikte karın zarında yayılım olan yerleri çıkartmak gerekir. Amaç vücuttan kanseri tamamen temizlemek yani geride kanserli bir doku bırakmamaktır. Bu işleme sitoredüksiyon denir. Tedavideki başarıyı arttırmak için buna ek olarak ameliyat sırasında ısıtılmış kemoterapide uygulanmalıdır.

Ameliyat ile kanserin yerleştiği bağırsak ve yayılım yaptığı karın zarı bölgelerinin çıkarılmasının ardından yaklaşık 43 derece sıcaklıktaki sıvının karın boşluğuna kemoterapik ilaçla birlikte verilmesine hipertermik intraperitoneal kemoterapi (hipek – hipec) denir. Bu tedavi yöntemi ile karın zarına yayılım gösteren kalın bağırsak kanserini tedavi etmek mümkün olabilir.